TOPRAK İNSANI AÇ BIRAKMAZ

İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Ziraat Odası’nın düzenlediği modern meyvecilik seminerine katıldı. Karaosmanoğlu seminerde yaptığı konuşma da, “ her şeyi ziraat sayesinde üretiyoruz. Toprağa bakarsanız insanı aç bırakmaz” dedi.

İzmit Ziraat Odası ile İrgeler Fidancılık firması ile birlikte düzenlenen, ‘Modern meyvecilik’ paneli İzmit Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı. Seminere Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Yoldaş, muhtarlar Aşır Akbaba, Mehmet Çetin ile çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını İzmit Ziraat Odası Meclis Başkanı Şinasi Turoğlu yaptı.    

Turoğlu yaptığı konuşma da, “İlimiz ve ülkemiz sahip olduğu iklim ve ekoloji bakımından bazı tropik meyveler dışında birçok meyvenin yetiştirilmesine elverişli bir bölgede bulunmaktadır. İlimizde yaklaşık 12 bin hektarlık alanda 52 bin tona yaklaşan meyvecilik üretimi yapılmaktadır. Geçimini bu sektörden sağlayan binlerce çiftçi ailesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilimizin tamamında kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik meyvecilik te yapılmaktadır” dedi. 

BAŞIMIZ EN ÇOK TARIMDAN AĞRIYOR

Turoğlu konuşmasının devamında, “ İlimiz yüzölçümü olarak ülkemizin en küçük illerinden biridir. Yıllardır en verimli tarım arazileri yerleşime ve sanayiye açılmış, ziraat ise 3.,4. sınıf tarım arazilerinde, engebeli orman açmaları üzerinde çok zor koşullarda ve ekonomik olarak daha maliyetli bir şekilde yapılmaktadır. Avrupa Birliği ile muktesebatın devam ettiği bu süreçte en önemli konu başlıklarından biri tarımdır. Toplumun her kesiminin de kabul ettiği gibi başımızın en çok ağrıyacağı konuda tarımdır. İzmit Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin, sektörümüzün lokomotiflerinden olan meyvecilik alanındaki dünyada değişen ve gelişen meyvecilik uygulamaları, bahçe kurma teknikleri, anaç ve çeşit değişimleri, bitki koruma konuları, meyve hastalık ve zararlıları ile mücadele konularını içeren modern meyvecilik adını verdiğimiz panelimizi düzenliyoruz. Bu manada İrgeler Fidancılık firmasına, Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Yaşar Erbil’e, Ziraat Mühendisi Fevziye Kayalı’ya teşekkür ediyorum” dedi.   

ÇİFTÇİLERE HAYIRLI OLSUN

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yaptığı konuşma da, “ İzmit Ziraat Odamızı böylesi bir seminer düzenlediği için teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayır getirmesini diliyorum. Ziraat yaşamak için her şeyi ürettiğimiz bir branş. her şeyi ziraatten üretiyoruz. Çiftçiliği ve hayvancılığı da seviyorum. Bende köy hayatından büyüdüm. Bizde yeni ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerimizi görevlendirdik ve masa başında değil bizzat ahırda, bağda bahçede üretim yapacaklar. Bu iş sevgi istiyor. Toprak insanı aç bırakmaz. Ama toprağı seveceğiz. Artık dünyada doğal ürünleri teşvik etmemiz gerekiyor. Bu konuda bizler alt yapıyı hazırlamak için hazırız. Üreticilerimizde tarlalarda üretecekler. Bu konuda her türlü desteğe hazırız” dedi. Ardından modern meyvecilik ile ilgili Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Yaşar Erbil ve Ziraat Mühendisi Fevziye Kayalı bilgiler verdiler.
Tüm Hakları Saklıdır. 2015 İrgeler Fidancılık.IPS Plant       Provedo       Provedo       Bendor Fruits       Crpv       Fidan Üreticileri Tarım San. ve Tic. A.Ş.


Profornet